Płyn do kominków – ekologiczne i bezpieczne paliwo

Płyn do kominków – ekologiczne i bezpieczne paliwo

Postanowiłeś o kupnie biokominka, ale chcesz wiedzieć czym jest biopaliwo i czy da się nim ogrzać mieszkanie? W tym wpisie postaramy się przybliżyć Ci najistotniejsze informacje, jakie trzeba znać o działaniu i wykorzystaniu paliwa do biokominków.

Czym jest płyn do biokominków?

Biopaliwo do kominka to substancja tworzona na bazie alkoholu, na ogół etanolu. Biopaliwa z wysokiej półki zawierają bioetanol, który produkowany jest z surowców roślinnych, dzięki czemu są odnawialnym, biodegradowalnym paliwem, a na dodatek są całkowicie bezpieczne dla środowiska. Dlaczego? Podczas wypalania się się płynu nie wydziela się dym, zatem żadne substancje smoliste nie są emitowane do atmosfery. Wyzwala się tylko para wodna oraz CO2 w bezpiecznej dla ludzi dawce. Niemniej jednak z powodu emisji dwutlenku węgla nie można instalować biokominków we wnętrzach, w których jest zamknięty obieg powietrza lub słaba cyrkulacja. Kupując płyn do biokominków koniecznie dowiedzmy się, czy jest atestowany przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH, gdyż wtedy będziemy mieć pełne przekonanie, iż produkt jest bezpieczny. Na zbiorniku biopaliwa powinny być wymienione informacje o jego składzie, dlatego jeśli wytwórca nie ujawnia owych danych, a jednocześnie nie widzimy napomkniętego wcześniej certyfikatu, wybierzmy inny produkt. Z reguły droższe produkty cechują się wyższą jakością, ponieważ na ich cenę składają się koszty poniesione przez producenta na lata testów i doskonalenia biopaliwa. Po czym jeszcze rozpoznać płyn do biokominka wątpliwej jakości? W czasie jego spalania wydzieli się nieprzyjemny zapach, pojawi się dym lub na obudowie biokominka osadzą się zanieczyszczenia.

Jak długo płonie biopaliwo do kominków?

Paliwo do biokominka spala się bezwonnie, jednak istnieje wiele dodatków aromatyzujących, które można do niego dodać, aby wydzielane podczas jego wypalania ciepło rozniosło po mieszkaniu również wybrany przez nas zapach. Na ile godzin wystarcza płyn do biokominka? Jeden litr paliwa pali się od 3 do 6 godzin, jednak tempo spalania zależy przede wszystkim od powierzchni paleniska oraz stopnia otwarcia dopływu paliwa do paleniska, które w wielu modelach można regulować. Biopaliwo do biokominka najczęściej można kupić w opakowaniach 1L lub 5L. Jeśli kupimy duży biokominek, którego podstawowym zadaniem ma być ogrzanie wnętrza, będziemy musieli urządzić się w większe ilości płynu. Jeśli z kolei biokominek ma mieć zastosowanie jako dekoracja i stosujemy go sporadycznie, odpowiedniej wybrać opakowania o małej pojemności. Pamiętajmy, że biopaliwo do kominków to produkt zapalny, w związku z tym najlepiej mieć w mieszkania tylko taką ilość jaka jest potrzebna do bieżącego spożytkowania.