Odlewy artystyczne – nie tylko dla urzędów i instytucji

Odlewy artystyczne – nie tylko dla urzędów i instytucji

Jedną z najstarszych metod ekspresji artystycznej stanowi rzeźba. Pierwsze jej formy pojawiły się już w czasach prehistorycznych i odtąd są obecne w różnych sferach naszego życia. Spotykamy je głównie tam, gdzie dążymy do kontaktu ze sztuką – w muzeach, w galeriach i w świątyniach, ale też w miejscach publicznych: w gmachach urzędów, na rynkach i ulicach, a nawet w galeriach handlowych. Wszechobecność rzeźb w codziennym życiu jest na tyle duża, że nie całkiem orientujemy się, iż dzieła tworzone dłońmi rzeźbiarzy napotykamy praktycznie na każdym kroku. W tym wpisie podamy kilka przykładów świadczących o powyższym.

Rzeźby z metalu w miejscach ogólnodostępnych

Dzieła rzeźbiarzy, także gdy prezentują sobą wysokie atuty artystyczne i estetyczne, nierzadko są przez nas traktowane jako norma – na terenach publicznych (chociaż nie tylko) są bowiem obecne wręcz na każdym kroku. Monumentalne pomniki, a także rzeźby stawiane w parkach, w przydomowych ogródkach bądź na ulicach, widoczne są wszak w zdecydowanej większości polskich miejscowości. Ponad to nierzadko można spotkać je też w wielu budowlach. Pełnią funkcję dekoracyjną na przykład w biurach, uczelniach wyższych czy innych gmachach użyteczności publicznej

Rzeźby z brązu. Kiedy się je zamawia?

Wspomniane w poprzednim akapicie przykłady to głównie masywne, nieruchome rzeźby. Jednak stanowi to mniejszą część wszystkich rzeźb spotykanych w naszym powszednim życiu. Natomiast zdecydowana większość z nich to małe dzieła, stworzone z myślą o prywatnym użytku – to m.in. statuetki okolicznościowe, nagrody na laureatów konkursów oraz popiersia wykonywane na zlecenie. Projektodawcy wszelkiego typu zawodów sportowych albo plebiscytów mają stosunkowo łatwe zadanie, bowiem zakup rzeźby na zamówienie (figur z brązu czy innych metali) nie jest znacznym wydatkiem, a ich przygotowanie wystarczy po prostu zlecić doświadczonemu artyście.