Ochrona monet kolekcjonerskich przed zarysowaniem – holdery na monety

Ochrona monet kolekcjonerskich przed zarysowaniem – holdery na monety

Szukasz holderów na monety? Odwiedź tę stronę.

Pasjonaci monet mogą wybierać spośród szeregu różnych sposobów zabezpieczenia swoich drogocennych zbiorów. Jednym z najczęściej wybieranych są holdery na monety – to całkiem tanie, wygodne osłonki z papieru, których atuty przybliżymy poniżej.

Dlaczego kolekcjonerzy nadal używają holderów na monety?

Holdery z tektury znane są numizmatykom od dziesięcioleci i mimo powszechnej dostępności kapsli na monety plastiku, nadal nie przeszły do historii. Holdery na monety nie kosztują wiele. Opakowanie 10 sztuk holderów uznanej marki Leuchtturm można dostać już za ok. 3 zł, tymczasem taka sama ilość kapsli to mniej więcej trzy-, czterokrotnie wyższy wydatek. Rozmiary są kolejną ich zaletą – wszystkie holdery z zewnątrz mają ten sam rozmiar (5 cm na 5 cm), inny jest natomiast wymiar okienka, przez które widać monetę. Tym same ogólne rozmiary holderów pozwalają na układanie w jednym pudełku monet o różnej średnicy bez zagrożenia, że zaczną się one niekontrolowanie w nim przesuwać. Tekturowe holdery na monety po złożeniu są także tak cienkie, że bez problemu mieszczą się w przegródkach klasera. Ponadto kolekcjonerzy monet cenią sobie to, iż da się wypisać bezpośrednio na holderze najistotniejsze informacje o numizmacie – przecież to zwyczajny papier! W ofercie sklepów dostępne są zarówno białe holdery, jak i rzadziej spotykane holdery w szykownym czarnym kolorze.

Tekturowe holdery – zabezpieczenie monet o rozmaitych średnicach

Chowanie numizmatów w papierowych holderach chroni je przed oddziaływaniem przeróżnych niekorzystnych czynników zewnętrznych, głównie przed kontaktem z powietrzem, jak też przed ewentualnym uszkodzeniem. Warto zapamiętać, że holdery samoprzylepne zamykają monetę dokładnie z każdej strony, bo w pełni blokują kontakt z powietrzem, stąd sprawniej zabezpieczają wartościowe eksponaty przed śniedzeniem aniżeli holdery, w których monety zamyka się za pomocą zszywacza czy taśmy klejącej. Wysokiej jakości holdery produkowane są z nietoksycznych surowców nie reagujących ze stopami użytymi do wybicia monet. Asortyment holderów jest obecnie tak rozległy, iż można znaleźć kopertę pasującą w zasadzie do każdego numizmatu o średnicy w przedziale między 17 a 40 mm. Numizmatycy, żeby ułatwić sobie wkładanie holdera z numizmatem do przegródki klasera czy też do pudełka zwykle wycinają z dolnych narożników kilka milimetrów tekturki.

ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]