Nośność, indeks prędkości, rozmiar – o oponach na motor

Nośność, indeks prędkości, rozmiar – o oponach na motor

Więcej o oponie motocyklowej.

Niewątpliwie jednym z kluczowych modułów jednośladu są opony. To jedyne części, które w czasie jazdy stykają się z nawierzchnią drogi, w związku z tym to one w znacznym stopniu wpływają na osiągi, bezpieczeństwo oraz wygodę jazdy. To mocne argumenty za tym, by ich wybór dobrze przemyśleć i nie starać się zaoszczędzić na zakupie niedrogiego ogumienia. Co więc wziąć pod uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy opony najlepszej jakości, a równocześnie właściwie dostosowane do rodzaju motocykla, rodzaju przemierzanych zazwyczaj dróg i naszego stylu jazdy?

Opony do motocykli – trzymać się wskazówek producenta jednośladu

Dla każdego modelu motoru wskazany jest konkretny rozmiar opon, którego nie należy zmieniać. Wprawdzie w przypadku samochodów taka zmiana rozmiaru nierzadko może okazać się uzasadniona, to dla kierowców motocykli najczęściej źle się kończy. Wybierając opony do motocykli musimy zatem dokładnie trzymać się wskazówek producenta motocykla, gdyż założenie niewłaściwego ogumienia może mieć ogromny wpływ na stabilność i sterowność maszyny.

Opony motocyklowe – inne istotne cechy

Kupując opony do motocykli, trzeba uwzględnić również inne ich właściwości, za pomocą których łatwiej będzie nam dopasować je do uprawianego stylu jazdy. Pod tym kątem nadrzędny jest indeks prędkości – wyższy wskaźnik oznacza większą szybkość uda się rozwinąć na tych oponach. Niemniej znaczący jest też indeks nośności, który informuje o tym, jaki maksymalny balast wytrzyma dane ogumienie.

Czym się charakteryzują diagonalne i radialne opony motocyklowe?

Podczas kupna opon motocyklowych trzeba zwrócić uwagę również na zarys ich osnowy, czyli karkas. Pod tym kątem wyróżniamy 2 typy opon – radialne i diagonalne. Te ostatnie, z uwagi na prostą konstrukcję oraz nadają się zwłaszcza do jazdy w terenie. Opony radialne natomiast wyróżniają się większą sztywnością i promienistym ułożeniem osnowy, które czynią z nich najlepszy wybór do motocykli sportowych.

Legato Motocykle
ul. Mogilska 97
31-545 Kraków

Mob.: +48 697-948-899, +48 697-948-666
E-mail: [email protected]