Literatura młodzieżowa i korzyści jakie może przynieść jej czytanie

Literatura młodzieżowa i korzyści jakie może przynieść jej czytanie

Chcesz zamówić literaturę młodzieżową? Koniecznie odwiedź tę stronę.

Młodzież urodzona w XXI w. ma coraz rzadziej styczność z dobrą literaturą. Nastolatek wybiera najczęściej dostępną od ręki rozrywkę na tablecie, w telefonie albo w telewizorze, a po książkę przeważnie sięga wówczas, gdy jest to lektura szkolna. I też przez obowiązek czytania klasycznych tekstów literackich dla licznych młodych ludzi czytanie dla rozrywki stało się odległym konceptem.

Literatura młodzieżowa – książki intrygujące młodą generację odbiorców

Licealiści nie nie mają potrzeby ograniczać się do czytania tylko lektur szkolnych. Na półkach księgarni jest masa literatury dla nastolatków nie tylko zagranicznych ale i polskich pisarzy, którzy omawiają problemy i opisują historie ciekawe dla młodszej generacji czytelników. Ten rodzaj literatury otrzymał nawet swoją nazwę:“literatura Young Adult”. Jest to fikcja kreowana z myślą o odbiorcy w wieku od 12 do 18 lat. Publikacje dla młodzieży czerpią z szeregu gatunków literackich: są tu między innymi pełne akcji przygodówki, historie obyczajowe i groza. Jednakże wszystkie te książki łączy odwołanie się wyraźnie do ogólnych doświadczeń młodego człowieka. Powieści te piszą zatem o kontaktach z rodzicami, odkrywaniu własnej tożsamości, zdobywaniu i utracie przyjaźni, pierwszych zauroczeniach oraz odkrywaniu swojego miejsca na świecie. Lektura literatury dla młodzieży umożliwia licealistom poczuć, iż inni także przeżywają tożsame problemy przez tych parę intensywnych lat dorastania.

Dlaczego warto namawiać młodzież do czytania literatury młodzieżowej?

Polecamy oferować nastolatkom ciekawą dla nich literaturę, bo wzbudzenie w nich chęci czytania dla zabawy z czasem daje sporo korzyści. Dziecko, które regularnie czyta operuje większym zasobem leksykalnym i lepiej radzi sobie z gramatyką i ortografią, co niewątpliwie ułatwia naukę przedmiotów humanistycznych. Lecz czytanie o dylematach innych ludzi w porównywalnym wieku to także metoda na rozwinięcie w nastolatku empatii oraz dokładniejsze zrozumienie siebie i własnych potrzeb. Co ważne, opiekunowie w żadnym razie nie powinni naśmiewać się z zainteresowań dziecka. Jeśli zatem dziecko częściej sięga po historie o wampirach czy elfach nie komentujcie, że to niedorzeczne tylko pozwólcie mu się nimi radować!

Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa