Lekkostrawna i wysokoodżywcza karma – o meszu dla koni

Lekkostrawna i wysokoodżywcza karma – o meszu dla koni

Jeśli chcesz kupić mesz dla koni, zobacz tu.

Mesz to pożywna karma, którą można podawać każdemu koniowi bez względu na jego ogólny stopień aktywności oraz tryb życia. Co kluczowe, mesz jest lekkostrawny i dostarcza organizmowi konia składniki odżywcze, których rolą jest między innymi ochrona układu trawiennego, a także uregulowanie procesu trawienia.

Z czego wykonuje się mesz dla koni?

Preparacja meszu samodzielnie jest procesem nieco czasochłonnym, jednak nie jest to zbyt złożone, a składniki do tego potrzebne są są łatwo dostępne. Fundamentem każdego meszu są otręby pszenne, owies i siemię lniane. W niektórych recepturach na mesz wymienia się sól, jednakże radzimy podać ja zwierzęciu w lizawce, która da mu większą satysfakcję. Oprócz uprzednio wyszczególnionych produktów do meszu można dodać wiele frykasów kochanych przez konie, jak cząstki marchwi, susz rumianku, ziarna słonecznika, rozmaryn czy koper włoski. W sieci można wyszukać sporo przeróżnych przepisów na mesz dla koni, od niezmiernie prostych do takich z rozbudowaną listą składników. Rekomendujemy wykorzystać kilkanaście z nich, by dowiedzieć, który ostatecznie będzie smakował naszemu zwierzęciu.

Gotowy mesz można kupić w sklepach

Wypada pamiętać, że zaleca się dawać mesz zdrowym zwierzętom 2 razy w tygodniu, a koniom cierpiącym na kolki, wrzody oraz pozostałe problemy trawienne, weterynarze rekomendują tę dietę częściej, nawet każdego dnia. Niezmiernie ważne jest, aby mesz serwować koniom letni. Dlaczego? Jeden z głównych składników meszu, a mianowicie siemię lniane, po zagotowaniu formuje śluz, który potem otacza powłokę jelit oraz żołądka zwierzęca, co w konsekwencji koi stany zapalne i podrażnienia. Ze względu na fakt, że samodzielne przyrządzanie meszu zabiera przeważnie 3 godziny, w sklepach z artykułami dla koni dostępne są gotowe mieszanki, które po zalaniu gorącą wodą można już po kilku chwilach dać do spożycia koniom.

Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]