Kominki ekologiczne zdobywają coraz większe uznanie

Kominki ekologiczne zdobywają coraz większe uznanie

Często widzimy w wyobraźni tę scenę – radosna para z kubkiem gorącego kakao w rękach ogrzewa się przy płomieniach kominka. Zwykle jesienią oraz zimą mieszkańcy bloków zazdroszczą możliwości montażu kominka osobom, które mają dom. Prawdą jest, iż tradycyjnego kominka nie użyjemy w mieszkaniu, ale możemy wyposażyć je w biokominek!

Charakterystyka biokominków oraz jego największe atuty

Biokominek, czyli tzw. eko kominek, cechuje się tym, że da się go założyć w dowolnym mieszkaniu. Nie wymaga on stworzenia komina wentylacyjnego, kluczowe jest natomiast, by przestrzeń w którym będzie postawiony eko kominek miała niczym niezakłóconą rotację powietrza. Zabroniony jest jego montaż w pomieszczeniach absolutnie szczelnych. Dużym atutem eko kominka jest jego nieskomplikowana budowa (to wręcz wyłącznie palenisko i obudowa) oraz relatywna lekkość. Zazwyczaj wykonany jest ze stali nierdzewnej, jednak można znaleźć również modele z obudową szklaną bądź kamienną. Niektóre eko kominki są wolnostojące, co daje możliwość dowolnego ich przestawiania, np. wtedy gdy postanowimy zmienić wystrój mieszkania. W ciągu minionych kilku lat moda na biokominki tak mocno rozwinęła te produkty, iż w tym momencie bez problemu dobierzemy jakiś jego wariant do każdego stylu wnętrza. W sklepach stacjonarnych oraz internetowych dostaniemy modele biokominków wiszących, wolnostojących czy narożnych. Produkowane są warianty biokominków z szybą lub bez, a także biokominki zewnętrzne, zaprojektowane do ustawiania na werandzie, tarasie, w ogrodzie, na balkonie bądź w altanach, które można zastosować też jako element dekoracyjny ogródka restauracji albo hotelu.

Biokominek – ciepło bez potrzeby częstego mycia paleniska

W biokominkach nie wykorzystuje się ani węgla ani drewna, dlatego nie generuje się dym. W procesie wypalania się biopaliwa, którym jest bioetanol, powstaje tylko CO2 (stąd przytoczona wcześniej konieczność zapewnienia stosownego obiegu powietrza w mieszkaniu) i para wodna. Specyficzną cechą ciekłego paliwa jest także to, iż po skończeniu procesu spalania nie myć paleniska z sadzy ani z popiołu. Zanieczyszczenia nie osiadają tym samym na sprzętach domowych czy meblach, bo biopaliwo wypala się praktycznie całkowicie. Biokominki są ekologiczne – palenie bioetanolu nie wyzwala żadnych związków szkodliwych dla środowiska. Wadą dla niektórych jest to, iż biokominki wytwarzają mniej ciepła niż standardowe kominki, aczkolwiek ich zalety, przede wszystkim możliwość korzystania z nich w mieszkaniu i wysokie walory estetyczne, są silnym argumentem za ich kupnem.