Kilka słów o łańcuchach samochodowych

Kilka słów o łańcuchach samochodowych

Jeśli potrzebujesz łańcucha na opony, koniecznie sprawdź http://bit.ly/2PNviZH

Łańcuchy na koła w dużej mierze poprawiają przyczepność auta w skrajnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, zwłaszcza na spadzistych podjazdach. W niektórych krajach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok (tak jest m.in. w Bułgarii, Turcji i Norwegii), w innych natomiast są one niezbędną częścią wyposażenia auta wyłącznie w zimą (takie przepisy obowiązują na przykład w Polsce, Niemczech, Hiszpanii i we Włoszech). Jak jednak modele łańcuchów na koła znajdziemy w sklepach?

Rodzaje łańcuchów na koła

Łańcuchy na koła dzielimy najczęściej mając na względzie ich zastosowanie. Wyróżniamy modele skonstruowane z myślą o stosowaniu w autach osobowych, ciężarowych, dostawczych i terenowych, jak również w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się też mocowaniem, które musi być dostosowane do typu felgi, motywem zaplotu oraz grubością i przekrojem ogniwa (najczęściej jest to kształt rombowy ukośny). Rozmaite są także tworzywa, z których produkuje się łańcuchy na koła. Obecnie producenci stosują przede wszystkim stal manganową bądź tytanową.

Prowadzenie auta z łańcuchami na koła

Montaż łańcuchów samochodowych wymaga pewnej zręczności i początkowo może być przyczyną znacznego stresu. By go uniknąć, należy potrenować tę czynność w garażu albo na placu manewrowym. Sama prowadzenie samochodu z łańcuchami wymaga trochę odmiennej techniki. Należy wystrzegać się poruszania się po niezaśnieżonych drogach, przekraczania prędkości 50 km/h i buksowania kół. Korzystając z łańcuchów samochodowych, trzeba też obowiązkowo sprawdzać ich ułożenie oraz napięcie – tym sposobem unikniemy ich szybkiego zużycia i tym samym wydłużymy czas ich eksploatacji.

AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]