Dom bez pyłów zawieszonych i drobnoustrojów – o oczyszczaczach powietrza

Dom bez pyłów zawieszonych i drobnoustrojów – o oczyszczaczach powietrza

Problem zanieczyszczenia atmosfery zagościł już w świadomości przeciętnego Polaka i sporadycznie jest banalizowany. Obywatela Polski są świadomi, że jakość powietrza, które na co dzień wdychamy, ma kluczowy wpływ na nasz stan fizyczny. Niemniej jednak póki nie będą wdrożone efektywne rozwiązania, każdy może samodzielnie zatroszczyć się o swoje samopoczucie, na przykład poprzez używanie oczyszczacza powietrza.

Oczyszczacze powietrza – to już nie nowinka na polskim rynku

Im bardziej zindustrializowany region, tym bardziej prawdopodobne jest ryzyko pojawienia się wysokiej kondensacji PM10 i PM2,5, czyli tzw. pyłów zawieszonych. Na rozwój wielu chorób układu oddechowego podatni są w szczególności rezydenci większych aglomeracji miejskich lub okolic w pobliżu fabryk wypuszczających do atmosfery znaczne ilości pyłów zawieszonych. Cykliczne korzystanie z oczyszczaczy powietrza jest sposobem na istotne zmniejszenie niekorzystnego oddziaływania pyłów na zdrowie. I nie jest to już nowość na krajowym rynku – oczyszczacze powietrza szeregu uznanych producentów, jak m.in. Meaco, Webber bądź GREE, od lat obecne są w ofercie polskich sklepów. Co istotne, poza wyłapywaniem z atmosfery drobinek pyłu, nierzadko mają one także inne dodatkowe funkcje.

Oczyszczacze powietrza odfiltrowują nie tylko pyły oraz bakterie

Oczyszczacze powietrza występują w różnych rozmiarach, wobec tego bez trudu dostaniemy urządzenie właściwe do danej kubatury pokoju. Są to urządzenia stosunkowo nieduże, toteż bez wysiłku można je przenosić pomiędzy pokojami. Nie licząc odfiltrowywania z powietrza pyłów PM10 i PM2,5, wychwytują one też grzyby oraz mikroorganizmy, które mogą powodować liczne choroby czy też reakcje uczuleniowe, a także niebezpieczny formaldehyd. Sporo oczyszczaczy powietrza ponadto jonizuje oraz nawilża cząsteczki powietrza, co wytwarza we wnętrzu rześką atmosferę, a przy tym umożliwia głębszy sen. Niektóre urządzenia mają też czujniki ostrzegające o obecności CO2. Zakup oczyszczacza powietrza poleca się w szczególności alergikom.