Czym palcata różni się od innych batów jeździeckich?

Czym palcata różni się od innych batów jeździeckich?

Chcesz nabyć palcaty? Kliknij tutaj.

Kupując strój jeździecki nie można zapomnieć o zaopatrzeniu się także w najistotniejsze akcesoria. Zarówno podczas ujeżdżania konia, w trakcie zawodów czy jazdy rekreacyjnej, konieczne będzie użycie palcatów i batów jeździeckich.

Charakterystyka i funkcja batów jeździeckich

Istnieje kilka typów batów jeździeckich: ujeżdzeniowe, powożeniowe, baty do lonżowania i naturalnie palcaty skokowe. Przeważnie korzysta się z:
bat do lonżowania – jest zwykle długi na minimum 160 a maksimum 200 cm i służy do zachęcenia zwierzęcia do ustawicznego chodu naprzód, przystopowania konia albo zwrócenia jego uwagi. Dzięki niemu trener kontroluje konia, równocześnie pozostając w stosownej odległości od zwierzęcia. Dzisiejsze baty do lonżowania wykonywane są przeważnie z włókna szklanego i posiadają antypoślizgową rączkę, która gwarantuje, iż mocno trzyma się dłoni w każdych warunkach. Zwykle są składane, ale można nabyć także baty jednoczęściowe.
bat ujeżdżeniowy – jest dostrzegalnie krótszy (ma zwykle od 90 do 140 centymetrów) i na jego końcu doczepiony sznureczek. Korzysta się z niego podczas treningu, z rzadka w jeździe rekreacyjnej. Trzeba podkreślić, że wykorzystuje się go wyłącznie wówczas, kiedy dżokej nie może wymóc od zwierzęcia należytego zachowania przy pomocy sygnałów przekazywanych nogą albo dłonią.
palcat skokowy – zwyczajowo nazywany także szpicrutą, to najkrótszy rodzaj bata – ma długość ok 60 maksymalnie 75 centymetrów. Zakończony jest na ogół skórzaną klapką, która wydaje dźwięk dyscyplinujący zwierzę oraz nakłania je do określonego zachowania. Palcatem uderza się delikatnie w łopatkę konia, stąd też jest on tak krótki.

Po czym rozpoznać, iż uderzenie palcatem lub batem jest zbyt silne?

Szpicrut oraz batów jeździeckich niezwykle łatwo nadużyć, zatem powinno się za każdym razem posługiwać się nimi z namysłem. Za silne uderzenie może przyczynić się do tego, że zamiast zareagować na komendę koń będzie bardziej nerwowy albo będzie w przyszłości asocjować daną przeszkodę z bólem. Jeżeli palcat lub bat zostawił ślad na sierści zwierzęcia oznacza to, iż jeździec uderza niewątpliwie zbyt mocno.

W trakcie jazdy palcaty i baty trzymamy w taki sposób, aby były ułożone równolegle z trzymanymi wodzami. Jeśli na rączce znajduję się pętla, nie wolno zaciągać jej aż do przegubu dłoni, bo w przypadku upadku z konia jeździec mógłby doznać obrażeń.

Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]