Co wybrać do jazdy konnej – kask czy toczek jeździecki?

Co wybrać do jazdy konnej – kask czy toczek jeździecki?

Zobacz, gdzie kupić toczek do jazdy konnej

Jazda konna jest jedną z tych dyscyplin sportowych, gdzie ryzyko upadków jest dość duże. A te, z uwagi sporą wysokość i prędkość, mogą być naprawdę groźne. Na urazy narażona jest szczególnie głowa jeźdźca, która bezwzględnie winna być właściwie chroniona. W sklepach z artykułami dla entuzjastów jazdy konnej można kupić dwa rodzaje zabezpieczenia dla głowy – toczki oraz kaski jeździeckie. Które z nich jednak gwarantują lepszą ochronę? O czym pamiętać podczas zakupów któregoś z tych produktów?

Toczek czy kask do jazdy konnej? Co wybrać?

Zwykła, myśliwska czapka była pierwszym jeździeckim okryciem głowy. Jej fason był inspiracją do powstania toczków. Dzisiejszy toczek do jazdy konnej jest zwykle wykonany z włókna szklanego i jest czymś pośrednim między tradycyjną czapką, a kaskiem. Nie gwarantuje jednak tak solidnej ochrony jak kask, dlatego wskazany jest raczej do jazdy rekreacyjnej przy niedużej prędkości. Pod tym względem znacznie lepiej spełnia swoje zadanie kask jeździecki, używany przez wyczynowców, który ma atesty odpowiednich organizacji – w Polsce jest to PZJ.

Kupujemy toczek lub kask jeździecki

Najistotniejsza kwestia przy zakupie kasków jeździeckich to bezpieczeństwo. Kask winien posiadać stosowne certyfikaty oraz być idealnie dostosowany do kształtu głowy dżokeja bądź umożliwiać regulację swojego rozmiaru. Do kasku warto dokupić dodatki – przede wszystkim pokrowiec, który uprości jego przenoszenie i pozwoli uniknąć zabrudzenia. Nabywając kask do jazdy konnej nie powinno się też iść na kompromis. Tym samym, jeżeli w naszej okolicy nie dostaniemy pasującego nam modelu, warto kupić go w sklepie internetowym.

Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]