Charakterystyka i zastosowanie kantara dla konia

Charakterystyka i zastosowanie kantara dla konia

Dalsze informacje o kantar

Kantar jest powszechnie używanym elementem uprzęży dla konia. Jest bardzo podobny do uzdy, ponieważ wyłączną różnicą pomiędzy nimi jest brak wędzidła – elementu wsuwanego do pyska umożliwiającego przekazywanie sygnałów do poruszającego się zwierzęcia. Kantar to jedna z kluczowych części ekwipunku jeździeckiego, z którą konie praktycznie się nie rozstają. Z tej przyczyny powinien on być dopasowany do zarysu i wymiarów głowy konia, jak również nie przyczyniać się do powstania zadrapań. Jak więc wybrać stosowny kantar dla konia? Na jakie jego cechy powinno się zwrócić uwagę?

Kantar skórzany czy taśmowy – który wygodniejszy dla zwierzęcia?

W sprzedaży dostępne są przeróżne warianty kantarów: sznurkowe, skórzane, podszywane i taśmowe. Te pierwsze, nazywane także halterami, są rekomendowane z uwagi na dużą kontrolę, którą jeździec przy ich użyciu może mieć nad koniem. Dla konia dużo bardziej komfortowy jest jednakże kantar skórzany albo taśmowy. Jeszcze większą wygodę dają kantary podszywane – na przykład naturalnym albo syntetycznym futrem, które da się odpinać celem konserwacji. Kantar tego rodzaju świetnie chroni przed tworzeniem się obtarć, a zarazem pozwala uwiązać zwierzę w trakcie pielęgnacji i dawać możliwość jego prowadzenia podczas treningów czy spacerów.

Kantary – jakie rozmiary są produkowane

Kantary dla koni wytwarzane są w kilku rozmiarach. Najmniejszy to foal, który przeznaczony jest dla kucy miniaturowych i źrebiąt. Kolejny to shetty (0), którego używają właściciele pokaźniejszych źrebiąt oraz koni szetlandzkich. Kantar zwany pony (1) jest natomiast opracowany dla kucy (np. islandzkich) i rocznych koni większości ras. Kantary cob (2) i full (3) są zaś średnich wymiarów i pasują m.in. do koni arabskich, fryzyjskich, holsztyńskich oraz trakenów. Maksymalny rozmiar to xfull (4), który dedykowany jest dla ras zimnokrwistych (jak perszeron lub konie belgijskie) i większych ras gorącokrwistych (np. śląskich).

Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]