Anioły i szopki – polskie rękodzieło nie tylko dla turystów

Anioły i szopki – polskie rękodzieło nie tylko dla turystów

Prace kreowane przez rodzimych artystów ludowych, nader ekspresyjne, ale też całkiemniepozorne w swojej strukturze, od niezliczonych lat oczarowują odbiorców. Także w XXI w. niemal każdy z nas ma w swoim posiadaniu jakąś figurkę z drewna, którą można zakwalifikować jako przykład sztuki naiwnej.

Drewniane anioły – alegoria troskliwości, dobra i bezpieczeństwa

Rzeźba drewniana od wieków stanowiła ważny element polskiej sztuki ludowej. Figurki z drewna związane były przeważnie z kultem religijnym – w siołach i małych miastach konstruowano setki kapliczek, które regionalni artyści zapełniali „świątkami”, to znaczy figurami religijnymi wyrzeźbionymi z miękkiego, prostego w obróbce drzewa. I chociaż obecnie sporadycznie tworzy się tego typu rzeźby, to drewniane anioły utrzymane w podobnej stylistyce są wykorzystywane jako ozdoba naszych mieszkań. Czemu jednak anioły? Albowiem to symbol bezpieczeństwa, dobra i troski. Taka statuetka od razu kojarzy się z obrońcą domowego ogniska. Anioły drewniane wykonane w duchu sztuki naiwnej wyróżniają się wyrazistymi kolorami, a dzięki manualnemu wykonaniu każdy z nich jest unikalny. Nie jest zatem niespodzianką, iż stanowią one też jednym z ulubionych drobiazgów kupowanych w Polsce przez zagranicznych turystów.

Szopka krakowska – świąteczny symbol Krakowa

Innym przedstawicielem rodzimego rękodzielnictwa są szopki bożonarodzeniowe. Szopki są ściśle powiązane z miastem Kraków i jego okolicami. Przygotowywane są z lekkich materiałów, przeważnie z kartonu i wielokolorowej folii aluminiowej, a swoim wyglądem przypominają popularne krakowskie kościoły. Od zeszłego wieku przed Bożym Narodzeniem przeprowadzany jest konkurs szopek krakowskich, w którym biorą udział dziesiątki artystów zajmujących się ich tworzeniem z dziada pradziada. Krakowskie szopki bożonarodzeniowe buduje się w różnych wymiarach. Te konkursowe mają nawet kilka metrów wysokości, jakkolwiek jednakowo popularne są także niewielkie, kilkunastocentymetrowe szopki, które mieszkańcy Krakowa w czasie Świąt umieszczają pod choinką.

Pochodzenie fotografii – szopki-anioly.pl