Usterki klamki w oknie PCV – przyczyny i sposoby naprawy

Usterki klamki w oknie PCV – przyczyny i sposoby naprawy

Większość usterek okien plastikowych dotyczy klamki. Jest to sytuacja o tyle poważna, że to właśnie ten element jest odpowiedzialny za otwieranie i zamykanie okna. W przypadku jego uszkodzenia, cała konstrukcja traci funkcjonalność. Problem należy więc jak najszybciej wyeliminować. Jak to zrobić?

Jak wymienić klamkę w oknie? Czy warto robić to samodzielnie?

Do naprawy klamki okiennej niezbędna jest znajomość jej budowy oraz zasad działania. Dzięki niej będziemy w stanie ocenić, czy konieczna jest wymiana klamki w oknie lub innego elementu, czy też wystarczy tylko ich regulacja. W tym celu warto sięgnąć po dokumentację techniczną okna, bo poszczególne typy klamek (na przykład z dociskiem, na kluczyk lub antywłamaniowe) mogą się pod tym względem znacznie różnić. Co jednak zrobić, kiedy w naszym oknie klamka nie dochodzi do końca? Jak rozpoznać najczęstsze usterki? Czy naprawę można przeprowadzić samodzielnie?

Zepsuta klamka w oknie plastikowym i inne awarie. Jak stwierdzić, co nie działa?

Zanim odpowiemy na pytanie o to, jak wymienić klamkę w oknie, warto omówić najczęstsze usterki. Okazuje się bowiem, że trudności z zamykaniem i otwieraniem okna wcale nie muszą być spowodowane uszkodzeniem samej klamki. Dwa główne powody tego typu problemów to:

  • zużycie klamki: zwykle jest ono wynikiem wyrobienia mechanizmu klamki. To z kolei może wynikać po prostu z długiej eksploatacji, ale też błędów przy jej obsłudze. Problem jest dużo częstszy w przypadku klamek niskiej jakości. Zablokowanie klamki łatwo jest zdiagnozować – najczęściej daje ono o sobie znać poprzez nadmierną ruchomość ramienia, które obraca się dookoła. Po wyjęciu klamki można zauważyć wyrobiony trzpień. Jedynym rozwiązaniem w takich sytuacjach jest zwykle wymiana klamki;
  • uszkodzenie zasuwnicy: o tej awarii świadczy blokowanie się klamki oraz wyczuwalny opór, które zlekceważone prowadzą do tego, że klamka obraca się poza pierwotny zakres. Sposobem na usunięcie tego typu usterek jest wymiana zasuwnicy.

Plastikowe okno się nie domyka. Co robić? Czemu warto skorzystać z profesjonalnej pomocy?

Jak widać, sposobem na naprawę nadmiernie poruszającej się lub zablokowanej klamki w oknie plastikowym najczęściej okazuje się wymiana wadliwego podzespołu. To wymaga specjalistycznych umiejętności, narzędzi oraz wiedzy na temat budowy okna. Samodzielne naprawy zazwyczaj przynoszą skutek odwrotny od zamierzonego. Może tak być zwłaszcza w przypadku wymiany zasuwnicy, która wymaga ponownej regulacji całego okna.

By uniknąć problemów związanych z dalszą eksploatacją, naprawę okna należy więc powierzyć specjalistom. Zlecając profesjonalną naprawę okna, zyskujemy nie tylko wygodę jego użytkowania, ale też dbamy o bezpieczeństwo naszego domu.

Źródło tekstu: https://www.serwismeteo.pl/poradnik/usterki-klamki-w-oknie-pcv-przyczyny-i-sposoby-naprawy/