Osuszanie murów po zalaniu powierz profesjonalistom

Osuszanie murów po zalaniu powierz profesjonalistom

Nawet gdy budynek ustawiony jest na terenie, gdzie wody gruntowe przebiegają dość nisko, niewykluczone jest niebezpieczeństwo, że z czasem mury będzie penetrować woda. Może się to zdarzyć też nagle z powodu podtopienia lub w wyniku zalania przez zniszczoną instalację hydrauliczną, a czasami pojawienie się wilgoci zachodzi stopniowo na skutek źle wykonanej lub uszkodzonej hydroizolacji ścian.

Osuszanie fundamentów – w pierwszej kolejności rozpoznanie przyczyn

Wilgotne ściany nie świadczą od razu, że dom nie nadaje się do zamieszkania. W pierwszej kolejności należy zacząć od zlokalizowania przyczyn tworzenia się wilgotnych zacieków. W pomieszczeniach takich jak niewietrzone piwnice, łazienki i kuchnie wykwitająca na murach pleśń jest często wynikiem przecieków z uszkodzonego dachu albo tarasu lub skraplania się pary wodnej. Takie przypadki wymagają wykorzystania jednego lub kilku rozwiązań: przywrócenia poprawnej wentylacji w pomieszczeniach, ogrzania murów, ocieplenia ścian, osuszania kondensacyjnego, użycia powłok paroszczelnych bądź poziomych blokad przeciwwilgociowych. Niestety na obszarach, gdzie wody gruntowe sięgają wysoko i penetrują fundamenty oraz ściany budowli lub gdy doszło do podtopienia w następstwie powodzi (względnie intensywnych opadów atmosferycznych), osuszenie ścian stanowi już zadanie dla fachmanów z obszaru hydroizolacji.

Sposoby osuszania murów

Eksperci, którzy posiadają ogromne doświadczenie w osuszaniu ścian zarówno budowli mieszkalnych, jak i przemysłowych, rozpoczynają swoje działania od diagnozy źródła zawilgocenia i kondycji podmokłych ścian. Stanowi to bazę do określenia adekwatnych sposobów i produktów służących do osuszenia. Zawilgocenie budynków ceglanych, których tynki nabrzmiewają i odpadają, a na ścianach tworzą się zacieki, prawdopodobnie spowodowane jest kapilarnym przenikaniem wody przez mury. Po niezabezpieczonych murach z cegły woda pnie się wysoko – nieraz nawet na parę metrów. Zdarza się to często, szczególnie w starych budynkach, jakkolwiek można na to zaradzić odtwarzając izolację poziomą ścian, która wstrzyma podnoszenie się wilgoci wzwyż. Kolejną fazą, rzecz jasna po należytym przygotowaniu murów, jest ich odgrzybienie oraz wykonanie izolacji pionowej.

Efektywne osuszenie fundamentów polega czasami odtworzenia hydroizolacji zewnętrznej. Zadaniem kompetentnego zespołu jest wówczas odsłonięcie zewnętrznej powierzchni ścian fundamentowych, usunięcie zdegradowanej mat bentonitowych, izolacji bitumicznej bądź papy termozgrzewalnej, a następnie wykonanie izolacji pionowej mineralnej albo elastycznej. Często potrzebne będzie także naprawa łączenia izolacji ścian z izolacją pozostałych elementów budowli, jak stropy żelbetowe, ściany żelbetowe oraz dylatacje.