Hydroizolacja ściany i płyty fundamentowej jest niezbędna

Hydroizolacja ściany i płyty fundamentowej jest niezbędna

Osłona fundamentów przed szkodliwym oddziaływaniem wody, wilgoci i wyziębienia jest jednym z najistotniejszych faz budowy solidnego, bezpiecznego budynku. Wilgoć przenikająca mury z czasem spowoduje osłabienia ich konstrukcji, a wykwity pleśni oraz grzybów z biegiem czasu odbiją się niekorzystnie na samopoczuciu ich rezydentów.

Kto przeprowadzi zabezpieczenie fundamentów?

Projektując budowę obiektu, powinno się zlecić przygotowanie najlepszej metody hydroizolacji zawodowcom, którzy mają wieloletnią praktykę nie tylko w zabezpieczaniu przed wilgocią nowych budynków, ale także w przywracaniu hydroizolacji w tych już istniejących. Wiedzą oni, jakich błędów unikać oraz jakie technologie i materiały hydroizolacyjne sprawdzą się idealnie w danej sytuacji. Wszak zastosowanie odpowiednich technologii izolacji fundamentów może różnić się zależnie od tego, czy planowane jest wykonanie ławy i ścian fundamentowych, fundamentów z bloczków betonowych bądź osadzenie budowli na płycie fundamentowej. Ważna jest też szczegółowa analiza warunków wodnych na terenie, na którym zamierzana jest budowa. Za jej pomocą można określić czy nieodzowna jest izolacja przeciwwilgociowa (realizowana na gruntach, w które woda ekspresowo wsiąka i nie spiętrza się w pobliżu fundamentów) czy może przeciwwodna (tam, gdzie pojawia się niebezpieczeństwo podtopień lub gleba jest na tyle spoista, że po opadach fundamenty stoją w wodzie długi czas).

Metody zabezpieczenia fundamentów

W zależności od typu fundamentów, do ich zabezpieczenia przed wilgocią stosuje się różne metody. Płytę fundamentową, na której na ogół stawia się budynki tam gdzie jest wysoki poziom wód gruntowych, można izolować od dołu wykonując warstwę izolacji ciężkiej. Natomiast nową ścianę fundamentową z betonu można pokryć powłoką uszczelniającej wyprawy cementowej, przy czym najlepiej nanieść ją zarówno na wewnętrznej, jak i zewnętrznej powierzchni. W przypadku ścian murowanych najlepiej sprawdzi się użycie izolacji pionowej i poziomej, która powstrzyma kapilarne wnikanie wody w mury.

Wykonanie hydroizolacji fundamentów również należy zlecić profesjonalistom, bo nagminnym błędem niewykwalifikowanych ekip jest nie zastosowanie się do wskazówek wyszczególnionych w projekcie wykonawczym (m.in. tych dotyczących wymogów i metod aplikacji materiałów hydroizolacyjnych) lub zastosowanie ich tanich substytutów, nie posiadających analogicznych własności wodochronnych. Nieodpowiednie ukończenie prac czy wykorzystanie materiałów niedobranych do poziomu obciążenia wilgotnością może powodować, że będzie ona nieefektywna.