Chirurgia stomatologiczna – leczenie bez bólu i komplikacji

Chirurgia stomatologiczna – leczenie bez bólu i komplikacji

Niektóre choroby dziąseł i zębów nie mogą być wyleczone w trakcie standardowych zabiegów stomatologicznych. Gdy takie metody terapii okazują się nieskuteczne, stomatolog podejmuje decyzję o zainicjowaniu leczenia z wykorzystaniem technik chirurgii stomatologicznej. Chociaż to określenie dla przeważającej liczby pacjentów brzmi groźnie, to współczesna medycyna posiada technologie i środki, które sprawiają, że nawet wyjątkowo skomplikowane zabiegi są dla pacjenta całkowicie bezbolesne, a komplikacje zdarzają się sporadycznie.

Jakie zabiegi wykona chirurg dentysta?

Do zabiegów często prowadzonych przez dentystę chirurga należą usunięcie części zębów (na przykład wierzchołków korzeni lub całych korzeni) oraz ich ekstrakcje. Takie zabiegi przeprowadza się, jeśli zęby są w złym stanie – głównie na skutek postępującej próchnicy bądź często powtarzających się stanów zapalnych. Chirurg stomatolog zajmuje się oprócz tego podcinaniem wędzidełka, jak również zabiegami służącymi rekonstrukcji poszczególnych części przyzębia – np. sterowaną regeneracją kości i tkanek miękkich. Do chirurga dentysty trzeba ponadto zgłosić się w celu przygotowania jamy ustnej do leczenia protetycznego.

Chirurg dentysta zadba o skuteczne znieczulenie

Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze parę lat temu mogły wiązać się z odczuwaniem bólu przez pacjenta. Teraz jednak dostępne są środki, które kompletnie eliminują niemiłe doznania. Ponadto pacjenci, którzy chorobliwie boją się fotela dentystycznego, mogą skorzystać z dodatkowych środków uspokajających, a nawet zdecydować się na zabieg przeprowadzony w stanie pełnej narkozy.