Badania psychologiczne kierowców – kto musi je wykonać?

Badania psychologiczne kierowców – kto musi je wykonać?

Potrzebujesz dowiedzieć się, jak zamówić badania psychologiczne kierowców Bielsko Biała? Nie zwlekaj! Koniecznie sprawdź http://www.testypsychologiczne.com.pl/badanie-kierowcow/.

Przepisy prawne zobowiązują niektórych kierowców do wykonania badań psychotechnicznych i psychologicznych. Czym one są i kto ma obowiązek je wykonać?

Badania psychologiczne kierowców – komu potrzebne?

Nie wszyscy kierowcy muszą poddawać się tego rodzaju testom. Są one wymagane dla kierowców tramwajów i pojazdów uprzywilejowanych, przedsiębiorców dokonujących przewozów drogowych, dla instruktorów nauki jazdy i egzaminatorów. Widać zatem, że są to badania niezbędne kierowcom zawodowym. Kierowców „zwykłych” mogą dotyczyć jedynie wtedy, gdy zostaną oni skierowani na nie przez odpowiednie instytucje – czyli np. przez Policję – po doprowadzeniu do poważnej kolizji.
Istotą badań jest zbadanie osobowości, sprawności umysłowej kierowcy i sprawności psychomotorycznej, co ma na uwadze zapewnienie bezpieczeństwa jemu i innym uczestnikom ruchu drogowego oraz niedopuszczenie do wypadków, które mogą być spowodowane na przykład przez brak skupienia czy niedostatecznie szybki refleks.

Jak przebiegają badania psychologiczne kierowców?

Badania, jakim poddaje się kierowców, nie należą do skomplikowanych. Polegają sprawdzeniu reakcji psychomotorycznych z zastosowaniem odpowiedniej aparatury. W toku badań bierze się pod uwagę wiek kierowcy, gdyż kontrolowane zdolności obniżają się wraz z wiekiem, a więc niezbędne jest przyjęcie odpowiedniego punktu odniesienia.
Jeśli chodzi o ważność wyników, to badania kierowców zwykle robi się co 5 lat, ale jeśli ukończyli 60 lat – co trzydzieści miesięcy, natomiast kierowcy pojazdów uprzywilejowanych, którzy mają ponad sześćdziesiąt pięć lat, zobowiązani są wykonywać badania każdego roku.

Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]