Badania psychologiczne kierowców – do jakiego specjalisty się udać?

Badania psychologiczne kierowców – do jakiego specjalisty się udać?

Chcesz dowiedzieć się, kto ma w swojej ofercie badania psychologiczne Bielsko? Na co czekasz? Koniecznie odwiedź http://www.badaniabielsko.pl

Na sytuację na szosach w największym stopniu rzutują umiejętności obsługujących jeżdżące po nich samochody. Naprawdę istotne okazuje się to dla kierowców zawodowych – między innymi taksówkarzy oraz kierowców ciężarówek i busów. W ich sytuacji istotne są zarówno kwalifikacje, jak i predyspozycje psychiczne. Z tego powodu kierowcy z takich profesji w myśl prawa muszą we właściwym terminie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Dobrze zatem napisać na ten temat parę słów. W jakich odstępach powinny być wykonywane? Na czym opierają się tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak możemy się do nich przygotować?

Reguły badań psychotechnicznych kierowców

Badania kierowców powinny być wykonywane co pięć lat. Ta zasada nie obowiązuje z kolei kierowców, którzy skończyli pięćdziesiąt lat – muszą wszak przeprowadzać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców wykonywane są przez psychologa w wyspecjalizowanej poradni, który najpierw przeprowadza badania charakterologiczne. Mają one postać rozmowy z badanym, podczas której odpowiada on na pytania dotyczące zachowań w skrajnych przypadkach. Następna faza badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast następnie przeprowadzane są testy na specjalnych urządzeniach, podczas których badana jest podzielność koncentracji, umiejętność szybkiej reakcji, postrzeganie prędkości czy dostrzeganie w ciemności.

Jak nastawić się do badań psychotechnicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca jest zapraszany na wizytę z psychologiem, który w jej czasie informuje go, czy przeszedł badanie. Co ważne, musimy pamiętać, że nie dla każdego ich efekty będą pozytywne. Szanse na szczęśliwe przejście badań psychologicznych kierowców możemy na szczęście nieco zwiększyć. Jak? W internecie znajdziemy różne filmy pokazujące działanie maszyn, na których są wykonywane badania psychotechniczne – to doskonałe rozwiązanie, by wcześniej sprawdzić, jak one działają.

Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]