Badania operatorów – dlaczego trzeba im się poddać?

Badania operatorów – dlaczego trzeba im się poddać?

Badania operatorów Bielsko - kliknij tu po więcej szczegółów o tych usługach

Gdy wspomina się o badaniach psychotechnicznych i psychologicznych, najczęściej kojarzymy z nimi kierowców, ale nie są oni jedyną grupą zawodową, która musi się im poddać. Obowiązek ten prawo nakłada też na operatorów dźwigów, koparek, wózków i podobnych urządzeń. Dlaczego istnieje taka potrzeba i na czym badania te polegają?

Dlaczego badania operatorów są niezbędne?

Ustawa dokładnie określa, które grupy zawodowe muszą zrobić badania psychologiczne i psychotechniczne. Są to przede wszystkim zawody, w których właściwa sprawność psychofizyczna ma znaczenie dla bezpieczeństwa – samego pracownika i innych osób. Co więcej, jeśli chodzi o warunki, w których korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, relatywnie często zdarzają się wypadki, a większa część z nich wywołana jest przez błąd człowieka: brak skupienia czy zbyt wolną reakcją na bodźce. Zdolności te zmniejszają się wraz z wiekiem, a także z powodu pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej właśnie się zalicza, i to powoduje, że robienie takich kontroli jest niezbędne.

Na czym polegają badania operatorów?

Badania, jakim poddaje się kierowców i operatorów, mają tę samą istotę. Sprawdza się przede wszystkim wzrok, nie tylko ogólnie, ale też jeśli chodzi o widzenie zmierzchowe oraz umiejętności wzrokowo – ruchowe, a także poziom koncentracji, zdolność oceny odległości oraz prędkość reakcji. Istotna jest również przerzutność uwagi. Badania wykonuje się, odpowiadając na pytania testowe NIE lub TAK, używana jest również specjalna aparatura. Zazwyczaj nie zabierają one więcej czasu niż pół godziny.
Jeśli chodzi o to, jak długo badania zachowują ważność, to jest to uzależnione głównie od wieku osoby badanej. Zwykle są to trzy-cztery lata, natomiast w przypadku osób powyżej 50 roku życia – jeden-dwa lata.

Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]