Kantor online - strona na miarę Twoich potrzeb.
Jeszcze dekadę temu jedyną metodą wymiany waluty była wizyta w kantorze lub w najbliższym oddziale banku – na te pierwsze wciąż można się natknąć w galeriach handlowych czy przy sklepach wielkopowierzchniowych! Aczkolwiek w błyskawicznie przeobrażającej się rzeczywistości, ludzie chcą wymieniać obcą walutę bez konieczności opuszczania domu i po niższych kosztach, skutkiem tego też pojawiły się kantory internetowe, które na to pozwalają.
Jak działa kantor online?
Operacja w kantorze online jest tak samo prosta jak wymiana waluty w tradycyjnym kantorze. Użytkownik wchodzi do serwisu przez założony przez siebie profil, a następnie przelewa do swojego panelu kapitał, który pragnie wymienić na wybraną walutę. Zaletą kantorów internetowych jest w szczególności to, iż transakcje można zlecać w nim w dowolnym momencie, a sama wymiana walut odbywa się już w godzinach działania serwisu po bieżących kursach, ustalanych w oparciu o informacje zaczerpywane z Forex w kilkusekundowych interwałach, a nie – jak w przypadku fizycznych kantorów – po średnim kursie, najczęściej z poprzedniego dnia. Drugim i nadzwyczaj ważnym plusem kantorów online są mniejsze spready niż te narzucone przez placówki bankowe oraz kantory stacjonarne. Wymiana w tych ostatnich polskiego złotego (w zależności od narzuconego cennika) może zakończyć się uiszczeniem spreadu w wysokości nawet 3-5%, tymczasem w kantorze wymiany walut online spready na ogół nie wychodzą poza 2%. Kantory online oferują też kilka pomocnych usług wykorzystywanych przez klientów, m.in. mają opcję transakcji odroczonej realizowanej w ustalonym przez użytkownika terminie czy też takiej, w której użytkownik zleca wymianę waluty po wskazanym przez niego kursie (wymiana jest przeprowadzana dopiero wówczas, kiedy wyznaczony przez nabywcę kurs spotka się z tym na rynku).
Kto korzysta z kantorów internetowych?
Kantory internetowe to usługa dla osób ceniących sobie wygodę i znaczną wolność w rozporządzaniu swoimi funduszami. Korzystają z nich także osoby spłacające zobowiązania wzięte w walucie obcej i osoby zatrudnione lub uczące się poza granicami Polski. Aczkolwiek nim postanowimy powierzyć swój kapitał kantorowi internetowemu, warto sprawdzić jego renomę i poziom bezpieczeństwa, m.in. poprzez przeszukanie witryny KNF, czy jest on wpisany do rejestru Komisji jako instytucja płatnicza.