Kluczowe wiadomości na temat Krajowego Systemu e-Faktur. Przekonaj się!
Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało pierwotnie funkcjonować już w październiku 2021 r., lecz finalnie przedsiębiorcom na dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur przyszło poczekać do 2022 r. Projekt wystartował w dniu 1 stycznia 2022 r. Po 12-miesięcznym okresie przejściowym, w którym używanie KSeF jest fakultatywne, zaczynając od roku 2023 będzie to koniecznością dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla firm zwolnionych z podatku od towarów i usług.
Faktury ustrukturyzowane – jednolita struktura dokumentów
Faktury ustrukturyzowane to po prostu dokumenty elektroniczne, które mają ściśle zdefiniowaną strukturę informacji zakodowanych z wykorzystaniem języka znaczników XML. Takie kodowanie zasadniczo mało co mówi osobie, która nie umie go odczytać, natomiast dla przystosowanej aplikacji do rozliczania oraz wystawiania faktur dokument tego rodzaju będzie doskonale klarowny. Fakt, że faktury otrzymują jednolitą strukturę sprawia, że obojętnie jakich aplikacji księgowych użyją kontrahenci transakcji, informacje będące elementami faktury ustrukturyzowanej zostaną odczytane identycznie. Jest to znamienna zmiana na lepsze w szczególności dla biur rachunkowych, które do tej pory raz za razem mają do czynienia z przypadkami błędnego odczytywania przez aplikacje księgowe danych z faktur przesyłanych przez klientów w formie pliku PDF bądź zdjęcia faktury papierowej. Faktura ustrukturyzowana kategorycznie eliminuje ewentualność błędu przy wprowadzaniu informacji z faktury przez księgową, jak również nieprawidłowego ich odczytania przez technologię optycznego rozpoznawania znaków.
Korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur zwalnia z konieczności przekazywania pliku JPK_FA
Każdy właściciel przedsiębiorstwa od 1 stycznia 2021 r. może wystawić oraz odebrać faktury ustrukturyzowane przy pomocy Krajowego Systemu e-Faktur udostępnionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF osoby prowadzące działalność gospodarczą między innymi nie są zobowiązani przekazywać Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur, wcześniej odbiorą zwrot VAT oraz zyskują poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, gdyż mogą być pewni, iż faktury się nigdzie nie zapodzieją (system przetrzymuje dane o dokumentach przez 10 lat). Natomiast Ministerstwo Finansów ma w ręku instrument, który umożliwia bardziej wnikliwą kontrolę systemu podatkowego, czyli lepiej przeciwdziała nieprawidłowościom w sferze podatku akcyzowego, dochodowego oraz VAT. Watro dodać, że konieczność stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie przekreśla możliwości korzystania z komercyjnej aplikacji księgowej, jednakże należy dokonać jej integracji z KSeF.
Flobo
Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail:
[email protected]