Faktoring dla biznesu – co warto o nim wiedzieć?

Faktoring dla biznesu – co warto o nim wiedzieć?

Faktoring należy do najchętniej wybieranych aktualnie usług bankowych. Jest skierowany zwłaszcza do przedsiębiorstw, które stosują odroczone terminy płatności i obawiają się stracić płynność finansową. Faktoring pozwala na zdyscyplinowanie partnerów do bezzwłocznego uregulowania zobowiązań. Oprócz tego jest to także idealne rozwiązanie dla firm potrzebujących kolejnych form pokrycia kosztów wiążących się z inwestycjami. Na czym więc polega faktoring? Czemu okazuje się tak efektywny? O czym powinny pamiętać przedsiębiorstwa, które zdecydują się na tę metodę pozyskania środków? Jak ustrzec się ewentualnych trudności wiążących się z faktoringiem?

Faktoring dla biznesu – co zyskamy?

Faktoring zwykle kojarzony jest zwłaszcza z cesją zobowiązań przedsiębiorstwa przez bank. W istocie jest on fuzją różnych rodzajów umów, a wykup należności jest jedynie jedną z nich. Opiera się on na cesji należności potwierdzonych fakturą VAT – faktor (zazwyczaj bank) wykupuje zobowiązania od faktoranta, a więc firmy. Oprócz tego zobowiązuje się zagwarantować mu również pozostałe usługi, czyli pomoc w windykacji niespłaconych należności, prowadzenie rachunków oraz doradztwo biznesowe. Na charakter umów dotyczących faktoringu w Polsce wpływają postanowienia prawa spółek handlowych oraz prawa cywilnego.

Jak znaleźć optymalny faktoring dla biznesu?

Oferty poszczególnych banków zapewniających faktoring są niekiedy bardzo zróżnicowane. By ustrzec się błędów, których efektem mogą okazać się poważne problemy, powinniśmy dobrze przemyśleć każdą z nich. Niezbędne okażą się wówczas specjalne kwalifikacje, a tych często po prostu nie mamy. Z tego względu znalezienie oferty dobrze omówić z doradcą finansowym, który podpowie nam, jak znaleźć bank, jaki zagwarantuje nam najlepsze warunki. Poszukiwania z doradcą to wprawdzie dodatkowy koszt, ale może okazać się, iż w ten sposób ustrzeżemy się strat.