Co to jest system SWIFT?

Co to jest system SWIFT?

W tym miejscu znajdziesz więcej szczegółów o systemie SWIFT.

Pomimo, iż w zasadzie regularnie korzystamy z usług bankowych, dużo Polaków pierwszy raz usłyszało o funkcjonowaniu systemu SWIFT w 2022 r. w kontekście nałożenia sankcji w stosunku do Rosji jako riposta świata na wojnę na Ukrainie. Jednak system SWIFT istnieje już od lat siedemdziesiątych XX wieku i jest jednym z fundamentów wydajnego działania międzynarodowego rynku finansów.

System SWIFT wykorzystują nie tylko banki

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli po polsku – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień jednak ten skrót stosuje się do nazwania międzynarodowego systemu rozliczeń między bankami, bez którego wykonanie przelewów międzynarodowych byłoby z pewnością znacznie bardziej skomplikowane niż teraz. SWIFT to jeden z najpopularniejszych, jednak nie jedyny wykorzystywany obecnie system tego rodzaju. Oprócz niego np. w Naszym kraju funkcjonują również z systemów: SORBNET, SEPA czy Elixir.Na całym świecie wdrożone są także różnorodne systemy lokalne, obsługujące wyłącznie rozliczenia bankowe na obszarze jednego kraju.

Co jest zatem największym atutem systemu bankowego SWIFT? Używany jest nieomal we wszystkich państwach świata, a przy tym korzystają z niego nie tylko instytucje bankowe, których liczba aktualnie przekracza już 10 tys., ale także giełdy, domy maklerskie i mnóstwo pozostałych podmiotów finansowych. Każdy uczestnik systemu bankowego SWIFT musi mieć swój niepowtarzalny kod (BIC – Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (cyfr oraz liter). Dopuszczalne jest również przypisywanie kodu SWIFT oddziałowi banku, wówczas taki kod składa się z 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – poznaj kody BIC/SWIFT znanych banków w Polsce

Nawet jeżeli jedynie sporadycznie korzystasz z transakcji międzynarodowych, dobrze jest znać kod BIC/SWIFT swojego banku, a co najmniej wiedzieć gdzie w mgnieniu oka znaleźć takie dane. Poniżej wymieniamy kody BIC największych banków, obecnych w Naszym kraju.

– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP
– CitiBank: CITIPLPX

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]