Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych – dzisiaj to podstawa!

Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych – dzisiaj to podstawa!

Powszechne używanie urządzeń takich jak smartfony bądź tablety sprawia, że webmasterzy z większą ochotą przygotowują mobilne wersje stron. Jest to bardzo istotne ze względu na coraz większy ruch w Internecie pochodzący właśnie z urządzeń przenośnych. Zasada jest jedna: jeśli chcesz mieć jak najwięcej użytkowników musisz stworzyć im jak najwygodniejsze warunki korzystania z Twojej strony. Dlatego właśnie konieczna jest optymalizacja dla urządzeń mobilnych.

Jak przeprowadzić optymalizację dla urządzeń mobilnych?

Jest parę czynników, o których musimy pamiętać, projektując naszą stronę. Jeśli chcemy zastosować podejście „mobile friendly”, która wpływa na to, czy nasza strona jest „mobile friendly”, przede wszystkim trzeba zadbać o to, aby strona otwierała się w prawidłowy sposób na różnych ekranach. Warto również zagwarantować szybkie wyświetlanie się zawartości serwisu. Użytkownikom mobilnym zależy przecież przede wszystkim na szybkim dostępie do informacji. Kolejnym oczywistym, ale bardzo ważnym elementem, jest przejrzystość. Projektując stronę z myślą o urządzeniach przenośnych powinniśmy zadbać o odpowiedni rozmiar wszystkich elementów oraz ich prawidłowe rozmieszczenie. Przydatne jest również wykorzystywanie informacji o lokalizacji użytkownika. Niech nasz portal wyświetla dodatkowe wiadomości o tym, co znajduje się najbliżej użytkownika.

Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych – co rekomenduje Google

Zastosowanie powyższych zasad z pewnością przełoży się na zwiększenie ruchu na optymalizowanej stronie. Wypracować to można na różne sposoby. Możemy zastosować na swojej stronie podejście RWD (Responsive Web Design). Jest to rozwiązanie zalecane przez Google. W niektórych przypadkach nie jesteśmy w stanie zachować pełnej responsywności. Wtedy warto pomyśleć o stworzeniu oddzielnej, mobilnej wersji strony. Jest to wyjście gorsze o tyle, że wymaga zastosowania innego adresu URL. Jeśli strona zaprojektowana jest na CMS-ie, możemy po prostu skorzystać z odpowiednich wtyczek, które dostosują zawartość strony do urządzeń mobilnych. Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych, to w dzisiejszych czasach obowiązkowy punkt w projektowaniu stron.