korekta stożka rogówki, stożek rogówki kraków

Wykryto u Ciebie stożek rogówki? Możesz to leczyć!

Keratoconus, innymi słowy stożek rogówki, to schorzenie, które niesłychanie ogranicza codzienną aktywność – pogarsza jakość widzenia i może powodować inne choroby oczu. We współczesnych klinikach okulistycznych eksperci potrafią jednak sprostać tym problemom. Jak zatem wygląda przebieg leczenia stożka rogówki?

Korekta stożka rogówki – na czym polega schorzenie?

Rogówka to przezroczysta część oka, która mocno koncentruje promienie światła. Znajduje się przed tęczówką i jest ukrwiona w niewielkim stopniu, jakkolwiek posiada mnóstwo nocyceptorów. W okolicy 30. roku życia może ulec odkształceniu polegającemu na uwypukleniu i ścieńczeniu w centralnej części. Dzieje się tak na skutek osłabienia tkanki, która – jak się przypuszcza – ulega działaniu rodników. Stożek rogówki powoduje miopię i miopię, przez co chory widzi zdecydowanie gorzej i staje się nadwrażliwy na promienie świetlne. Pacjenci uskarżają się też na pieczenie oczu, czasami zdarza się również podwójne widzenie. Choroba ta częstokroć współistnieje z innymi wadami oczu, np. zapaleniem spojówek. Szczęśliwie w dzisiejszych czasach skuteczne leczenie stożka rogówki jest możliwe. We początkowej fazie dolegliwość jest prostowana z użyciem okularów bądź soczewek kontaktowych, po pewnym czasie natomiast niezbędne jest wykonanie zabiegu w klinice okulistycznej.

Korekcja stożka rogówki – metody Topoguided oraz cross linking

Korekcja stożka rogówki może być przeprowadzana za pośrednictwem rozmaitych procedur medycznych. Aktualnie najefektywniejszą metodą na podniesienie ostrości widzenia jest cross linking oraz wszczepienie pierścieni śródrogówkowych. Współczesne kliniki okulistyczne specjalizują się też w korekcie stożka rogówki poprzez modelowanie, czyli metodę Topoguided. Najlepsze efekty dają zabiegi wykorzystujące technologię mapowania rogówki, dzięki czemu można osiągnąć regularną powierzchnię tkanki, a to z kolei pozwala na niwelowanie astygmatyzmu albo miopii przy pomocy soczewek kontaktowych. Chorzy mogą także po po odpowiednim czasie zapisać się na zabieg z użyciem lasera, który całkiem zlikwiduje wadę wzroku.

Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]