Po więcej informacji o korekcji starczowzroczności skieruj się tutaj.
Starczowzroczność, czyli presbiopia, to jeden z naturalnych procesów wynikających ze starości. Jej oznaką jest pogorszenie widzenia w bliży, co właściwie ogranicza możliwość korzystania z telefonu komórkowego lub notebooka, pisania, czytania książek oraz podejmowania wielu prostych aktywności. Presbiopia jest rezultatem zachwiania zdolności oka do akomodacji bądź jej całkowitej straty. Sposobem na poradzenie sobie z tym problemem może być noszenie szkieł korekcyjnych, aczkolwiek rodzi to pewne trudności. Szkła do bliży przeszkadzają w widzeniu dali, okulary dwuogniskowe najczęściej nie są komfortowe, zaś modele progresywne na ogół nie są tanie. Najlepszym rozwiązaniem może być zatem zlikwidowanie starczowzroczności podczas zabiegu.
Korekcja starczowzroczności. Z jakiego powodu jest potrzebna?
Jak już nadmieniliśmy, korekcja starczowzroczności umożliwia uchronienie się od wielu komplikacji przy wykonywaniu koniecznych, najprostszych aktywności. Osoby mający to schorzenie (wypada zaakcentować, że nieraz pierwsze symptomy starczowzroczności manifestują się zaraz po czterdziestym roku życia) mają trudności z czytaniem czy korzystaniem z laptopa, jak również robieniem zakupów (wręcz uniemożliwia odczytanie ceny towaru) czy podróżami komunikacją miejską (problemy z korzystaniem z planów jazdy). Na dodatek, odwrotnie do krótkowzroczności, starczowzroczność nie jest równoważona przez zdolność lepszego widzenia dalszych obiektów, a noszenie okularów bywa dla osób cierpiących na tę wadę niekomfortowe. Nie należy także zapominać, iż wada ta się przez cały czas pogłębia, a każde następujące dwa lata przynoszą przeważnie osłabienie widzenia o mniej więcej ćwierć dioptrii.
Korekcja starczowzroczności – jakie sposoby są możliwe?
Oprócz korekty z użyciem okularów, rekomendowane jest także leczenie starczowzroczności z zastosowaniem lasera. Zapewniają one trwałe efekty i wykluczają potrzebę zakładania okularów. Techniki jak przykładowo PRESBYMAX® są także drogą ku temu, by podczas jednego zabiegu kompletnie usunąć wadę w obu oczach.
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]