Polska odpowiedź na problem diagnostyki gęstych piersi

Polska odpowiedź na problem diagnostyki gęstych piersi

Skieruj się tu jeśli interesujesz się diagnostyką raka piersi.

Rak piersi jest chorobą, która każdego roku dotyka ponad milion kobiet na całym świecie. W ogromnym procencie casusów ten nowotwór złośliwy rozpoznawany jest z opóźnieniem, co znacznie zwiększa niebezpieczeństwo przerzutów na pozostałe organy (m.in. układ kostnyczy wątrobę), jak również śmierci. Pomimo, że od dziesiątek lat prowadzanych jest wiele kampanii mających na celu propagowanie systematycznych badań umożliwiających wczesne diagnozowanie raka piersi, cały czas z powodu tego nowotworu umiera co roku setki tysięcy osób, i to nie tylko kobiet.

Gęste piersi a wczesna diagnostyka raka piersi

Tzw. gęste piersi są jednym z powodów problemów z rozpoznaniem nowotworu piersi na początkowym etapie. Charakteryzują się one tym, iż znajduje się w nich o wiele więcej tkanki gruczołowej od tkanki tłuszczowej. Ujawnienie guzków w gęstych piersiach jest dużo trudniejsze – anomalie w tkance są praktycznie niedostrzegalne, dlatego że zarówno guzy, jak i gruczoły, oznaczone są na rezultatach badań mammograficznych jasnym kolorem. Zmiany ciężko również poczuć w badaniu palpacyjnym. Statystyki są więc bezwzględne – kobiety posiadające gęste piersi są w większym stopniu zagrożone rozwojem raka piersi, a sam guz nowotworowy wykrywany jest u nich w szeregu przypadków w później fazie rozwoju, co drastycznie redukuje szanse skutecznego leczenia.

Urządzenie diagnostyczne AILIS umożliwi tańsze oraz szybsze diagnozowanie raka piersi

AILIS – polski start-up medyczno-technologiczny – zaprojektował urządzenie diagnozujące zmiany nowotworowe – nawet te najmniejsze – u kobiet mających gęste piersi. System badania tkanek piersi wykorzystany w urządzeniu AILIS opiera się na technologii PDI, czyli Parametric Dynamic Imaging (Parametryczne Obrazowanie Dynamiczne). Za sprawą obrazowania układu naczyń krwionośnych i wczesnego ujawniania zaczynającego się procesu tworzenia się naczyń włosowatych, dysponuje ona wysokim potencjałem wczesnego diagnozowania raka piersi. Badanie z zastosowaniem tego przyrządu daje kobietom całkowity komfort: odbywa się bezdotykowo, bez obecności osób postronnych, a przy tym trwa tylko 4 minuty. W metodzie proponowanej przez AILIS wyniki badania analizuje sztuczna inteligencja. Radiolog sprawdza wyłącznie przypadki, gdzie diagnoza wskazuje na duże prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu. Rozpowszechnienie systemu opracowanego przez zespół AILIS pozwoli w nieodległej przyszłości na tańsze oraz szybsze diagnozowanie raka piersi.

AILIS
Isalus Sp. z o. o.
ul. prof. Michała Życzkowskiego 14
31-864 Kraków