urologia kraków

Podstawowe wiadomości o urologii

U wielu pacjentów wizyta u urologa wywołuje zakłopotanie. Problemy zdrowotne, którymi zajmuje się urologia, postrzegane są jako niezwykle krępujące, co sprawia, że osoby, które zauważyły u siebie alarmujące objawy choroby, nierzadko odwlekają o wiele miesięcy badanie u lekarza specjalisty. Takie postępowanie jednak może skutkować groźnymi konsekwencjami dla układu moczowo-płciowego.

Masz problemy z oddawaniem moczu? Zapisz się do lekarza urologa!

Urologia zajmuje się rozpoznaniem oraz leczeniem chorób męskiego układu moczowo-płciowego, a u pań – układu moczowego. Organy tego układu odpowiadają m.in. za wydalanie z organizmu zbędnych soli mineralnych oraz mocznika, który wytwarzany jest w wątrobie jako uboczny produkt rozpadu protein, czy produkcję hormonów. O problemach z układem moczowym może alarmować masa różnych objawów, które często są ignorowane przez chorych z nadzieją, że same miną. Na jakie w związku z tym objawy trzeba zwrócić szczególną uwagę i zareagować na nie bezzwłocznym udaniem się na wizytę do urologa? Będą to głównie wszystkie zmiany powiązane z moczem, a więc jego spienienie, ciemniejsza barwa bądź obecność w nim ropy albo krwi, ale też ból bądź pieczenie przy oddawaniu moczu, przerywany strumień, nietrzymanie moczu czy wydalanie jego niewielkiej objętości. Niektóre symptomy są także mniej wyraźne, np. spuchnięcie stóp, nadciśnienie tętnicze oraz ból w okolicy podbrzusza lub pleców. Lekarz urolog zajmuje się też męskim układem płciowym, toteż panowie winni zgłosić się do niego jeżeli mają problemy ze stulejką, z wytryskiem (np. gdy pojawi się krew w nasieniu), wywołaniem erekcji czy gdy dostrzegą jakiekolwiek zmiany na prąciu bądź jądrach. Trzeba przy okazji zaznaczyć, że panowie po ukończeniu 40 lat powinni cyklicznie zgłaszać się na kontrolne badanie gruczołu sterczowego.

W jakim celu pacjenci zgłaszają się do poradni lekarza urologii?

Pacjenci zazwyczaj zgłaszają się do poradni lekarza urologii w celu przeprowadzenia cystoskopii (innymi słowy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), biopsji gruczołu sterczowego (umożliwiającej wykrycie nowotworu tego narządu), konsultacji dotyczącej wazektomii oraz leczenia stulejki, wodniaka jądra czy też torbieli nerek. Lekarze urolodzy codziennie przeprowadzają również sporo trudnych zabiegów, takich jak plastyka połączenia miedniczkowo-moczowodowego, przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego czy gruczołu sterczowego i nefrektomia (czyli usunięcie nerki).

SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]