Czym jest i jak działa toksyna botulinowa?

Czym jest i jak działa toksyna botulinowa?

Botox w Kielcach - uzupełnij swoje wiadomości!

Botulinotoksyna, w skrócie nazywana po prostu botoksem, to substancja na bazie białka produkowana przez pewien typ bakterii z grupy anaerobów, która na skutek swoich właściwości stosowana jest w medycynie, w głównej mierze estetycznej. Jak zatem stosuje się tę neurotokstynę i czy jest to bezpieczne?

Botoks ogranicza bodźce przekazywane między tkanką mięśniową a komórkami nerwowymi

Toksyna botulinowa jest jedną z silniejszych poznanych egzotoksyn, której działanie opiera się na hamowaniu sygnałów przekazywanych między mięśniami a nerwami. To z tej przyczyny jego spożycie (na przykład wraz z nieświeżym pożywieniem) bywa niezmiernie niebezpieczne, gdyż w poniektórych sytuacjach prowadzi do niewydolności oddechowej. Jednak ten właśnie efekt rozluźnienia mięśni, jaki wywołuje botulinotoksyna, medycy od wielu dekad wykorzystują do leczenia schorzeń, w których stwierdza się nadmierne napięcie mięśniowe, np. przy kurczu wpustu żołądka, przykurczach po udarze oraz ciężkich casusach zeza. Botox często stosuje się też w leczeniu bruksizmu, czyli odruchowego tarcia zębami, bowiem ostrzyknięcie odpowiednich miejsc toksyną botulinową obniża napięcie mięśni szczęki, a w konsekwencji zapobiega starciu koron zębowych oraz pękaniu szkliwa. Botulinotoksyna pomaga także osobom cierpiącym na nadpotliwość – zaaplikowana w obszary, gdzie skóra produkuje zbyt duże ilości potu, potrafi wstrzymać jego wydzielanie się nawet do 6 miesięcy.

Botoks – redukcja “zmarszczek palacza” oraz zmarszczek mimicznych

Przeciętny mieszkaniec Polski przeważnie botoks kojarzy jednakże z zabiegami estetycznymi. I owszem, neurotoksyna ta jest tu wykorzystywana w dość szeroko. Korzysta się z niej w zabiegach mających na celu eliminację zmarszczek. Wstrzyknięcie botoksu to zabieg bezbolesny i krótki. Preparat botoksu zmniejsza napięci mięśni odpowiedzialne za formowanie się bruzd i wygładza skórę. To dlatego głównie wykorzystuje się go do likwidacji tzw. “zmarszczek palacza” oraz kurzych łapek tworzących się w okolicach oczu. Z pomocą botoksu można także zminimalizować intensywny łojotok skóry czoła.

“Re vitae” Centrum Medycyny Estetycznej i Chirurgii Plastycznej
ul. Wojska Polskiego 60
25-389 Kielce

Mob.: +48 664-029-922
E-mail: [email protected]