Pierścionek zaręczynowy – jaki wybrać? Tradycje i współczesne trendy

Pierścionek zaręczynowy – jaki wybrać? Tradycje i współczesne trendy

Jeśli szukasz pierścionków zaręczynowych Kraków, zobacz tutaj

Gdy spotkasz partnerkę, z którą postanowisz spędzić resztę życia, prędzej czy później pomyślisz o ślubie. Przedtem jednakże następuje ta wymarzony przez większość pań moment – oświadczyny, na które musisz znaleźć pierścionek zaręczynowy.

Pierścionek zaręczynowy – obyczaj od wielu wieków

Podarowanie ukochanej pierścienia to niesłychanie stara tradycja, sięgająca przypuszczalnie Starożytnego Egiptu. Pierścionki są w formie koła, które symbolizuje nieskończoność. Zgodnie ze zwyczajem nosi się je na czwartym palcu lewej dłoni, zwanym zresztą “palcem obrączkowym”, co wypływa z wiary, iż od tego palca prowadzi żyła wiodąca prosto do serca, tytułowana “vena amoris”. Ogólnie przypuszcza się, iż to Grecy sprowadzili do Europy rytuał przekazywania pierścionków zaręczynowych. Początkowo wykonywano je z łodyg konopi, ze skóry, a nawet kości słoniowej. Dopiero w późniejszym okresie Rzymianie użyli do ich wyrobu metali, w głównej mierze żelaza. Drogocennymi pierścieniami ze srebra czy złota obdarowywano jedynie wówczas, kiedy mężowie pragnęli pokazać swoją bezgraniczna ufność do przyszłej żony. W dzisiejszych czasach pierścionki zaręczynowe od razu łączymy z drogimi kamieniami, złotem oraz platyną, jednakże materiały te w rzeczywistości powszechnie wykorzystuje się do ich tworzenia zaledwie od paru stuleci, natomiast duży przyrost ich uznania daje się spostrzec w poprzednim wieku.

Współczesne pierścionki zaręczynowe

Rzecz jasna, wymarzona biżuteria zaręczynowa to platynowy pierścień ze sporym diamentem, jednak możliwości dowolnego łączenia przeróżnych metali i kamieni są olbrzymie. Poza diamentami stosuje się szmaragd, szafir bądź rubin. Część osób wybiera tańsze metale, jak stal damasceńską, tytan, srebro, a także drewno, jednak wciąż na rynku przeważają pierścionki sporządzone z platyny i przeróżnych typów złota (różowego, żółtego i białego).
Ile musi kosztować pierścionek zaręczynowy? Niedawno funkcjonowało przeświadczenie, iż narzeczony powinien wydać na niego minimum dwie miesięczne pensje. Cena zakupu zależna jest od kilku elementów: wykorzystanego kamienia, materiału, ilości karatów czy designu, skutkiem tego każdy odszuka ładny, nietuzinkowy pierścionek na miarę swoich możliwości finansowych. Miejmy jednakże na uwadze, że pierścionek zaręczynowy jest w pierwszej kolejności wyrazem zaangażowania i uczucia, wobec tego jego wartość nie jest najistotniejsza. Kluczowe jest to, czy będzie się podobał naszej przyszłej żonie.

Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]