Obrączki ślubne – tradycja starsza niż myślisz

Obrączki ślubne – tradycja starsza niż myślisz

Obrączki Kraków znajdziesz na https://obraczki.net.pl/18-obraczki-slubne.

Dla większości dzień ślubu jest nad wyraz emocjonującym dniem życia. Sakrament ten łączy małżonków do końca życia, a symbolem ich wierności, miłości i oddania są obrączki ślubne, które wsuwają sobie nawzajem na palce.

Obrączki ślubne – nie w każdym kraju na prawej dłoni

Pierwotnie nie rozróżniano obrączek od pierścieni zaręczynowych, zatem mają one wspólną historię, która sięga aż do Starożytności. Obrączki zostały przyjęte do prawa kanonicznego przez Kościół Katolicki dopiero w XIII w., na skutek czego obdarowanie żony pierścieniem stało się elementem ceremonii zaślubin. Panowie zaczęli nosić na ręku obrączkę ślubną wiele wieków później, o czym jednakże niedużo osób wie. I chociaż uprzednio bywały przypadki, iż wsuwali pierścienie na palec obrączkowy kiedy wybywali na wojenne wyprawy, niemniej jednak obyczaj ten rozpowszechnił się szeroko w poprzednim stuleciu, a konkretnie podczas II Wojny Światowej. Obrączka przypominała wojakowi, że w ojczyźnie czeka na niego małżonka, za którą walczy i której powinien pozostać wierny. W naszym kraju małżonkowie noszą obrączki na palcu serdecznym prawej dłoni, jednak w wielu państwach, jak przykładowo w Iranie, w Brazylii, w Kanadzie albo we Francji, zakłada się je na lewą dłoń, którędy zgodnie z tradycyjnymi wierzeniami biegnie “żyła miłości”, która prowadzi wprost do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, młoda para mierzy oraz wybiera obrączki razem, jednocześnie tradycja mówi, iż kobieta nie powinna ich kupować, gdyż jest to zobowiązanie przyszłego męża.

Obrączki ślubne współcześnie

Przeciwnie do pierścionków zaręczynowych, obrączki charakteryzują się skromniejszą stylistyką. Na przestrzeni wieków wykonywano je z rozmaitych surowców, mniej lub bardziej wytrzymałych. Dopiero później zaczęto używać do tego metale (takie jak żelazo czy mosiądz) symbolizujące siłę uczucia. Dziś do ich stworzenia stosuje się przeważnie złoto oraz platynę, które są symbolem ufności wobec współmałżonka. Naturalnie, zdobi się je często kamieniami szlachetnymi, jednak wciąż przeważnie nabywane są uniwersalne, gładkie złote pierścienie oraz delikatne nowoczesne obrączki, w których wykorzystano dwa typy złota (przykładowo tradycyjne i różowe). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wykonywaniu obrączek, świadczą też nierzadko usługę grawerowania artystycznego. Można zatem spersonalizować obrączki dopisując do nich datę ślubu, imiona małżonka albo ważny dla młodej pary cytat.

Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]