Wznoszenie budynków – zastosowanie dźwigarów

Wznoszenie budynków – zastosowanie dźwigarów

Więcej o dźwigarach

Szalunki to struktury niezastąpione na większości budów. Za ich pomocą możliwe jest modelowanie właściwego kształtu ścian wylewanych z kompozytu oraz przygotowanie w nich przelotów na drzwi i okna. Szalunki są również niezastąpione przy budowie stropów – wtedy ich kluczowym elementem są dźwigary. Bez ich zastosowania nie byłaby możliwa budowa jakiegokolwiek wielopiętrowego obiektu. Dzięki dźwigarom sklepienie nie zapada się zaraz po wylaniu i może zestalić. Z jakich materiałów wytwarza się dźwigary? Gdzie można je zdobyć?

Z jakich materiałów produkowane są dźwigary?

Dźwigar wystawiany jest na spore, osiągające kilkadziesiąt ton obciążenia. W związku z tym jego najważniejszym przymiotem jest trwałość. W dużym stopniu wpływają na nią dwa elementy – jakość wykonania i rodzaj wykorzystanych w tym celu surowców. Muszą one być dokładnie wyselekcjonowane i wypróbowane pod kątem odporności na spore obciążenia. Najlepszym surowcem okazuje się lite drewno takich drzew jak olcha, topola, sosna i buk. Nadzwyczaj ważne jest także właściwe zaimpregnowanie dźwigarów, które ochroni je przed negatywnym wpływem wilgoci, klejów i pozostałych ciekłych chemikaliów stosowanych na budowie – a więc czynników, które często zagrażają strukturze drewna.

Dźwigary – warto posiadać własne czy wypożyczyć?

Podmioty, które na co dzień parają się budową piętrowych budynków mają swoje dźwigary. Ich zakup i przechowywanie generuje jednak pewne wydatki. Na szczęście przedsiębiorstwa, które rzadko przyjmują zlecenia tego rodzaju, mogą uniknąć wspomnianych problemów. Najlepszym rozwiązaniem dla nich jest skorzystanie z oferty podmiotu, który oferuje wypożyczenie dźwigarów, jak również pozostałych części szalunków.

ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]