Czym są szalunki i do czego służą

Czym są szalunki i do czego służą

Poszukujesz szalunków Kraków? Powinieneś odwiedzić ten adres

Szalunki to nic innego, jak konstrukcja mająca charakter tymczasowy, którą zazwyczaj robi się z desek. Może ona być zrobiona też z drewnianych płyt, które wyprodukowano z drewna odznaczającego się niższą jakością. Niektóre firmy decydują się na wykonywanie szalunku z elementów wykonanych z metalu, ale takie działanie nie jest zbyt rozpowszechnione. Deskowanie – bo właśnie tak również nazywane są szalunki – powoduje, że mieszanka, którą się wylewa, zyskuje oczekiwany kształt. Szalunki usuwa się dopiero wtedy, gdy mieszanka zastygnie. Dzięki szalunkom można też efektywnie wesprzeć zbrojenie, które zostało wykonane aż do momentu, gdy wylana mieszanka ostatecznie stwardnieje.

Szalunki – jak się je wykonuje?

Wszelkie konstrukcje z wykorzystaniem betonu wykonuje się na budowie w specjalnych formach, czyli właśnie szalunkach. W początkowym etapie prac konieczne jest wykonanie szalunku, który następnie zostaje zalany solidnie dobraną mieszanką betonu. W niektórych sytuacjach niezbędne jest zastosowanie zbrojenia. Wykonuje się je przed wylaniem betonowej mieszanki. Szalunki usuwane są dopiero wówczas,gdy mieszanka solidnie zwiąże. Na ogół niezbędne jest do tego od mniej więcej dwóch do nawet czterech tygodni. Szalunki wykonuje się na przykład w przypadku fundamentów, zrobionych z betonu kolumn ogrodzeń i sufitów z żelbetonu. Mają jak widać naprawdę szerokie zastosowanie, a budowa bez ich wykorzystania nie posuwałaby się tak sprawnie.

Szalunki – jakie moduły niezbędne są do wykonania szalowania?

Do przeprowadzenia szalowania niezbędna jest sklejka szalunkowa. Niezbędne są także profesjonalne podpory i dźwigary. Nieraz zdarza się, że małe przedsiębiorstwa budowlane nie są w posiadaniu własnego systemu szalunkowego. W takiej sytuacji rozwiązaniem jest skorzystanie z wypożyczonego sprzętu, który oferują firmy , które specjalizują się w zaopatrywaniu zakładów budowlanych w szalunki oraz sklejkę.

ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]