Podstawowe informacje o działaniu i zastosowaniu motoreduktorów

Podstawowe informacje o działaniu i zastosowaniu motoreduktorów

W tym miejscu zaopatrzysz się w motoreduktor walcowy.

Motoreduktor to po prostu zintegrowany układ napędowy złożony z przekładni mechanicznej oraz silnika. Jak działają motoreduktory i kiedy się z nich korzysta? Dowiesz się wszystkiego w naszego wpisu.

Motoreduktor – prefabrykowany układ, który oszczędza pracę inżynierów

Motoreduktory pozwalają na wydajne wykorzystanie elektrycznych silników jako napęd w rozmaitych użyciach w przemyśle. Dzięki przekładni redukującej, znaczna prędkość obrotowa silnika jest redukowana nawet do kilkuset razy, przy równoczesnym proporcjonalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Należy pamiętać, że skuteczność przekładni z żadnym układzie nie będzie stuprocentowa, w związku z tym zawsze pojawia się niewielka różnica między mocą wyjściową a wejściową motoreduktora. W skład zintegrowanego zestawu jakim jest motoreduktor częstokroć wchodzą dodatkowo inne podzespoły jak sprzęgła czy hamulce. Najważniejszym atutem motoreduktorów jest fakt, że są to gotowe zestawy, które da się bez problemu znaleźć w katalogu producenta tak, by ich parametry dokładnie pasowały do wymogów konkretnej konstrukcji. Konstruktorzy oszczędzają w ten sposób tygodnie, a czasami miesiące, na pracochłonne wyliczenia oraz testy różnych kompletów części. W zależności od konstrukcji i typu przekładni, motoreduktor może być dedykowany do lekkich, średnich lub znacznych obciążeń, a także do krótkiego bądź długiego okresu pracy.

W motoreduktorach, w których zastosowano przekładnie wielostopniowe, można otrzymać niezwykle wysoki zakres przełożeń, dochodzący wręcz do kilkudziesięciu tysięcy.

Motoreduktory – używane w każdej gałęzi gospodarki

Chociaż motoreduktory mogą być konstruowane z użyciem różnych typów silników (DC, BLDC, AC i bocznikowych), wyróżnia się je ze względu na typ przekładni zastosowanej na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się tym samym motoreduktory:
– motoreduktory stożkowe (z przekładnią stożkową),
– motoreduktory ślimakowe (z przekładnią ślimakową),
– motoreduktory planetarne (wykorzystujące przekładnię planetarną),
– motoreduktory walcowe oraz płaskie (z przekładnią walcową).

Nie ma na pewno takiego obszaru gospodarki, w którym nie można by zastosować motoreduktora jako napędu. Czy to spedycja, produkcja żywności czy przemysł, motoreduktory wprawiają w ruch przeróżne automaty, takie jak wertykulatory, linie bagażowe na lotniskach, dachy ruchome czy kolejki górskie. Ogromne zróżnicowanie rodzajów użytych w nich przekładni i silników, ich wielkości i mocy sprawiła, że liczbę możliwych kombinacji, które obecnie oferują najpopularniejsi producenci motoreduktorów, należy liczyć już nie w setkach, lecz zasadniczo w milionach.

Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]