Silnik na prąd stały zamówisz na ultrarobotics.pl/silniki-elektryczne/silniki-dc-pradu-stalego/.
Sporo sprzętów, których używamy na co dzień i bez których mnóstwo czynności stałoby się trudniejszych, żeby działać stosuje silniki prądu stałego. Bezszczotkowe czy też szczotkowe, ogromne lub małe, te silniki zrewolucjonizowały nasze życie, tymczasem statystyczny człowiek najczęściej nie wie, z jakich elementów składają się ani jak działają te urządzenia.
Podstawowe informacje o silnikach elektrycznych na prąd stały
Zadaniem silników DC jest wytworzenie energii mechanicznej z elektrycznej. Ich nazwa wskazuje, że zasilane są prądem, w którym zwrot oraz kierunek transferu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego typu znane są od prawie dwóch wieków i nie są dokonaniem konkretnej osoby. Do ich konstrukcji, późniejszych modyfikacji i w konsekwencji ich wprowadzenia do ogólnego wykorzystania w różnorodnego typu urządzeniach, przyczyniły się wynalazki oraz eksperymenty znanych naukowców połowy XIX wieku, takich jak między innymi Michael Faraday, Moritz Jacobi i Zénobe Gramme. Silniki DC złożone są ze komutatora, dwóch magnesów zwróconych do siebie różnoimiennymi biegunami, między którymi tworzy się pole magnetyczne, nieruchomego statora, wirnika oraz szczotek. Dzisiaj powszechnie wykorzystywane są również silniki bezszczotkowe, które przede wszystkim w związku z brakiem tej dość awaryjnej części, są postrzegane za bardziej trwałe, bezpieczniejsze i są po prostu cenione za swoją niezawodność, a także bezgłośne działanie.
Silniki na prąd stały nie tylko do profesjonalnego zastosowania
Stwierdzenie, iż silniki DC są stosowane w zasadzie wszędzie to nie przesada. Jeśli w domu posiadasz odtwarzacz CD albo korzystasz w laptopie z dysków HDD, to w ich mechanizmie bez wątpienia wykorzystano bezszczotkowy silnik. Silniki na prąd stały są modułem sterowanych na odległość pociągów oraz samochodzików, a więc zabawek, które uwielbialiśmy jako dzieci i które prawdopodobnie sprezentujemy także naszym potomkom. Silniki tego rodzaju napędzają duże i mniejsze pompy hydrauliczne potrzebne w licznych gałęziach przemysłu, przykładowo wydobywczej, produkcyjnej oraz budowlanej. W nieodległej przyszłości, za sprawą silników prądu stałego poruszanie się samochodami elektrycznymi będzie powszechne, a już dziś te silniki usprawniają naszą mobilność, ponieważ bez nich nie działałyby modne hulajnogi, rowery elektryczne i segwaye. Silniczków DC używają też hobbyści do realizacji własnych prototypów z obszaru robotyki oraz mechaniki.
Choć silniki elektryczne DC o niskiej mocy bez trudu da się kupić w sklepach dla hobbystów albo z asortymentem elektronicznym, to te do przemysłowego wykorzystania kupić można na zamówienie jedynie u dystrybutorów, dostarczających specjalistyczne rozwiązania od cenionych marek.
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]