Kilka słów o węźle optycznym

Kilka słów o węźle optycznym

Dowiedz się, gdzie zamówić węzeł optyczny.

Dzisiejsze sieci telekomunikacyjne prawie zawsze wykonuje się z użyciem światłowodów. Jest to zasługą niepowtarzalnych cech światłowodu – prędkości przekazu danych oraz niewielkich zniekształceń. Jak wiadomo, sieci tego rodzaju nie mogłyby funkcjonować bez właściwych części umożliwiających transmisję danych oraz późniejsze dekodowanie. By zamontować tego rodzaju instalację potrzebne są takie części jak nadajniki optyczne czy multiswitche, a także węzły optyczne. Te trzecie są kluczowe dla funkcjonowania całej sieci – pozwalają wszak na zmianę sygnału ze światłowodu na tradycyjny i dzięki temu zapewnienie dostępu do sieci krańcowym odbiorcom. Jak więc funkcjonują? Jakie zalety powinien wykazywać dobry węzeł optyczny?

Budowa węzła optycznego

Jak już napisaliśmy, węzeł optyczny odbiera sygnał optyczny, by emitować sygnał elektryczny. Warto przy tym dodać, że jego funkcjonalność nie sprowadza się tylko do tego, gdyż węzeł optyczny może także funkcjonować odwrotnie. Pasmo, na którym zazwyczaj pracuje węzeł optyczny to od kilku megaherców do nawet 1 gigaherca. Dla odpowiedniego funkcjonowania węzła optycznego potrzebna jest także właściwa osłona, chroniąca wrażliwe elementy w środku urządzenia przed pyłem, wilgocią oraz pozostałymi czynnikami – zazwyczaj zrobiona ze stali.

Węzeł optyczny – jaki będzie najlepszy?

O tym, czy dany węzeł optyczny jest właściwy, świadczą pewne parametry. Najważniejsze będzie pasmo działania urządzenia i moc sygnału – od tego zależy wszak liczba krańcowych odbiorców, do których doprowadzi informacje. Poza tym należy zwrócić uwagę na zużycie energii – w dużej mierze wpływa to na cenę eksploatacji węzła optycznego. Aby ustrzec się problemów przy naprawach sieci, dobrze także przetestować metody kalibracji węzła – najlepiej, jeżeli umożliwia zdalną korekcję wartości parametrów.

GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk

Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail: [email protected]